Събития
Непоказвани творби на Наталия Генова
От 18 до 23 ноември 2024 г. галерия „Ракурси“ представя изложба живопис и пастел „Ева и рибите“ с малко известни и непоказвани творби на Наталия Генова (1946-2014), организирана от нейното семейство.
Художничката е позната на публиката като една от най-известните модни дизайнери. Тя открива първия бутик в България през 1979 г. Облеклата й най-често са с вградени колажи рисунки и много ръчна работа и са уникати. През този период тя създава и театрални костюми за Българска национална телевизия и софийските театри „Сфумато“, Сатиричен театър „Алеко Константинов“, театър „Възраждане“.
Носителка е на “Златна игла” на Академията за мода (1998 г.) за цялостен принос към развитието на българската мода и на “Кристално яйце” (1997 г.) на Форум българска мода – за цялостно творчество.
Но нейната активност е многопосочна. Първите й изложби– в края на седемдесетте години на миналия век – са с накити и текстилни пластики (гоблени), изпълнени с особена техника – свободна (абстрактна) рисунка със сребърна сърмена нишка върху черно копринено кадифе. Създава и акварелни рисунки върху коприна.
Активният характер и художествените й интереси я амбицират в различни области – тя прави корици на книги (издания на Маргарит Минков и Рада Москова), рисува портрети на приятели, проектира и изработва бижута. През тези години тя рисува и живопис, която рядко излага.
Има над 20 самостоятелни изложби в страната и в чужбина – Стокхолм, Виена, Братислава, Париж, Прага, Тбилиси.
В един момент Наталия Генова слага точка на заниманията си с мода и бижута и се отдава изцяло на живописта. Тези работи тя не показва пред публика и именно те ще бъдат представени в настоящата изложба „Ева и рибите“.
Изложбата в галерия „Ракурси“ е с фокус върху две теми:„ЕВА“ – рисунки с перо и пастел и „РИБИТЕ“ – маслена живопис върху платно.
От полу-абстрактни скици до дръзки и иронични еротични рисунки, сбирката от женски образи е вглежданена художничката в женската природа, а може би и в самата себе си.
Цикълът „Рибите“ са картини от последния период на живота й, в които морските създания се преплитат на платното с калиграфско изящество и често оформят изненадващ портрет. И тук, с хумор и усет към ювелирния детайл, Наталия Генова „говори“ по свои любими теми – свободата, лекотата и удоволствието от живота, силата на мисълта и въображението да създава красиви светове.
В немалко рисунки и платна в тези симбиози между Евите и Рибите блика шега, пародия, изненада. Самата Наталия е зодия Риби. Тази полуприкрита игра ни прави откриватели, а това е една от вечните функции на изкуството.
Събития
Глен Хюз представя в България „Гласовете на рока със симфоничен оркестър“
Уникалното шоу с музиката на Deep Purple „ще запали“ Зала 1 на НДК на 18 февруари 2025 г.
Феновете на рока и класиката вече може да запазят в календара си първата култова дата за новата година. По покана на „Кантус Фирмус“ на 18 февруари 2025 г. Глен Хюз ще представи в България мегаспектакъла „Гласовете на рока със симфоничен оркестър“.
Глен Хюз е легендарен британски рок музикант, певец, басист и композитор, известен със завладяващия си глас и участие в Deep Purple, Trapeze и Black Country Communion, както и с успешната си солова кариера. За специалното събитие в България той ще излезе на сцена заедно с оркестър „Кантус Фирмус“, който през 2023 година разтърси българската публика с „Концерт за група и оркестър от Джон Лорд и музиката на Deep Purple“ в две напълно разпродадени последователни дати.
Изключителният артист идва за пръв път у нас в подобна музикална комбинация и със заявката залата да е препълнена ‒ както винаги. Публиката в НДК ще чуе по неповторим начин Highway Star, Mistreated, Burn и още от великите рок песни за всички времена.
За специалната вечер Глен Хюз събира мастита компания. На сцената в Зала 1 с него ще излязат: Кайтнер Зи Дока ‒ китара, и Бернхард Велц ‒ ударни (свирили с Брус Дикинсън и Джон Лорд), както и Ернесто Геци ‒ клавишни, познат от участията си с Ерос Рамацоти или Gotthard.
Към тази супергрупа се присъединява като диригент мултиинструменталистът Стийв Бентли Клайн, а спектакълът е по идея на майстора в сценичните предизвикателства Бернхард Велц.
„Гласовете на рока със симфоничен оркестър“ е едно от най-посещаваните събития в Европа за 2024 година и ще е в България на: 18 февруари 2025 г./ зала 1 НДК
Събития
Започва кастингът за XIII национален конкурс „Път към славата“
Престижният форум „Път към славата“ очаква нови таланти за своето 13-то издание, които ще са оценени от международно жури.
Най-чаканият годишен конкурс „Път към славата“ посреща нови таланти за своето 13-то издание. До 25-ти януари всички повелители на сцената ще могат да заявят участие в един от най-престижните музикални форуми у нас.
Даровити артисти между 3 и 35-годишна възраст ще имат възможност да докажат своето майсторство в цели 5 категории – танц, вокал, фолклор, инструменталисти и класическо пеене. Най-изявените сред тях ще получат специално изработени призове, покани за участие в международни фестивали в чужбина, парични награди, както и стипендии от Министерство на образованието и науката, подпомагащи творческия път на таланти.
„Щастливи сме, че за 13-та поредна година на сцената на конкурса „Път към славата“ ще стъпят най-талантливите артисти у нас, но си запазваме правото скоро да обявим и още изненади“- разказват организаторите на конкурса Арт център „Кърнолски“.
От центъра с внимание отбелязват и, че музикалните домакини на конкурса, вокална студия „Дъга“, които тази година отбелязват 30 години от своето създаване, ще изберат един от всички участници, който ще получи възможността да стъпи на сцената на международния фестивал „Magia Italiana“ в Римини, Италия.
Очаква се съвсем скоро „Път към славата“ да обяви и своето специално жури, като заявката е в него да присъстват едни от най-големите звезди на България, както и професионалисти от чужбина. Конкурсът ще изненада участници и гости и със уникална фестивална програма, изпълнена с мастър класове, уорк шопове и възможност присъстващите да придобият много нови знания и умения, които ще ги подкрепят в мечтания път към славата.
За повече информация и регистрация: Регистрация: Път към славата `2025 – Contaste
Повече за „Път към славата“
За тези 13 години в състава на авторитетното жури на конкурса са били безспорни професионалисти като председателя на Съюза на музикалните и танцови дейци – Станислав Почекански, проф. Етиен Леви, проф. Анелия Янева, проф. Йосиф Радионов,
проф. Атанас Атанасов, проф. Анатоли Кръстев, Стефан Илчев, Вензи, Венци Венц, Ваня Монева, Victor Hendrickson (Швеция), Aleksander Palac (Полша), Giovanni Nepi (Италия) и много други.Престижната сцена на „Път към славата“ води по пътя към големия музикален успех някои от най-нашумелите изпълнители в българския шоубизнес към момента като Лидия Ганева, момичетата от екс-групата „4 Magic“, Жаклин Таракчи, Радко Петков, Надежда Ковачева и Симеон Славев от „Гласът на България“, както и популярният вокален педагог Георги Янков.
Повече за вокална студия „Дъга“
Вокална студия „Дъга“ към Арт Център „Кърнолски“ с главен художествен ръководител г-жа Снежана Полихронова – Кърнолски и продуцент Димитър Кърнолски – син, дават старт на музикалната кариера на множество изпълнители у нас – Елена Сиракова (Вселена), Тахома (Ясен Таха), Невена Арутунян и много други. Талантите на „Дъга“ са познати от малкия екран от предавания като Евровизия, Детска Евровизия, X-Factor, Гласът на България, Големите Надежди, както и от сингли на популярни изпълнители като „Черно-бяло Черно море“ на Стефан Вълдобрев и Обичайните Заподозрени. Вокалната студия участва във фестивали в над 26 държави, където завоюва челните места, представяйки страната ни. Талантите имат издадени 7 компакт диска и 4 плочи, записани и продуцирани в звукозаписното студио на Арт Център „Кърнолски“.
Събития
Режисьорът Йордан Славейков поставя пиесата “Прашка“
На 7 декември (събота) от 19:30 ч. в I am Studio ще се състои софийската премиера на пиесата „Прашка“ на руския драматург Николай Коляда. Текстът е написан преди 35 години. Пиесата е една от най-интимните и болезнени творби на Коляда. Режисьорът Йордан Славейков получава през 2018 г. неговото съгласие да преведе текста и да го постави. През годините прави опити в различни театри, но едва сега успява.
„Прашка“ е продукция на фондация „Арт Офис“, реализирана с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Създаване’24“ и Министерство на културата.
Участват актьорите Йордан Върбанов, Преслав Търпанов, за когото това е първа професионална изява, и Августина-Калина Петкова, която е и автор на текста на песента. Преводът и режисурата са на Йордан Славейков, музиката на Христо Намлиев, сценография и мултимедията са създадени от Теодор Киряков.
„Прашка“ е пиеса за любовта – за първата и за последната, за голямата и забранената, за единствената и за невъзможната, несбъдната любов. Пиеса за страха от самия себе си, за изборите, които правим и за които плащаме висока цена; за срама, който може да превърне любовта в омраза.
Николай Коляда създава „Прашка“ в края на 80-те години. Авторът представя пиесата за първи път на национален драматургичен конкурс, където текстът е посрещнат с остри критики. Години наред никой театър не иска да я постави. Едва след успешна постановка в САЩ, водещи руски театри също я включват в репертоара си.
В България пиесата е поставена за първи път в края на деветдесетте години на миналия век в драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна.
Йордан Славейков за “Прашка“
„Много рядко се случва в “чекмеджето на режисьора” почти двайсет години да отлежава непоставена пиеса, да минават сезони, да се появяват и да си отиват теми, а нещо във въпросната пиеса да не му дава мира. Искам да поставя тази пиеса от момента, в който я прочетох като студент, дори я преведох “за всеки случай”. Случаят дойде. Донесе със себе си още и още въпроси. Продължавам да търся отговорите.“
„Една от големите мисии на театъра, според мен, освен да поставя въпроси, които не си задаваме на глас, е да дава и утеха. Това е пиеса за любовта, за цената, която плащаме, когато от страх се разминем с нея. Много отдавна вярвам, че е посилно любовта да победи смъртта, да я надживее. И много отдавна аз живея така, това е моето верую.“
„Прашка“ е представление-разговор, спектакълът търси отговори на въпроси, които често не задаваме на глас. Приканва публиката да се вгледа в себе си и в другия, за да търси разбиране, а не осъждане.
Николай Коляда е явление не само в руската драматургия, но и в световния театър
Роден е в Казахстан, основава собствен частен театър в Екатеринбург, класиран от Forbеs на пето място сред най-добрите руски театри. Той е актьор, режисьор, писател, преподавател и сценарист. Написал е над 120 пиеси.
Коляда е сред съвременните руски драматурзи, който се отличава с изключителна чувствителност към житието на малкия, забравения, изпадналия от обществото човек. Пиесите му реабилитират този човек, намират светлина, там, където друг би видял само мрак.
Николай Коляда е поставил много от своите пиеси. Попитан от режисьора Йордан Славейков коя своя пиеса не би поставил, той отговаря: „Прашка“. Твърде е болезнено. Страхувам се, че ще умра докато репетирам.“
В последно време срещу актьор от театъра на Коляда се води дело заради “изказване на мнение, различно от официалната държавна политика”, самият той е привикван в съда на всички заседания. Коляда е “посъветван” да прекрати активността си в социалните мрежи, да не дава интервюта, а театърът е обект на проверки и ревизии.
-
Новинипреди 3 месеца
Игралният филм „Русалки” предизвика огромен интерес сред зрителите
-
Новинипреди 3 месеца
Филмът „Русaлки” с рекорден брой зрители в кината
-
Новинипреди 2 месеца
Пъф Деди: От музикална икона до център на скандал
-
Събитияпреди 3 месеца
Дъждът не изплаши феновете на Керана и Космонавтите
-
Интервюпреди 3 месеца
Християна Лоизу за майчинството, сцената и любовта
-
Новинипреди 2 месеца
ТОНИ събира най-големите си хитове в ексклузивния албум „Пробуждане“
-
Новата музикапреди 3 месеца
DANA Vixx – Truth In The Eyes
-
Новата музикапреди 4 месеца
Ignatoff x Nelita x Veselina Todorova – Рада