Connect with us

Кино

Филмът „Силна вода“ открива есенното издание на кино фестивала „24 през 2024“ 

Публикувано

на

снимки: филмаутор

Прожекцията е посветена на 90-годишнината от рождението на режисьора Иван Терзиев.
Филмът „Силна вода“ открива този петък на 20 септември от 18:00 ч. есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Кино вечерта в кино Одеон е посветена на 90-годишнината от рождението на режисьора Иван Терзиев. Фестивалът „24 през 2024“ е по идея на Филмаутор със съдействието на Национален филмов център и Българска национална филмотека. Всички прожекции са с вход свободен  за зрителите. 

Сценарист на филма „Силна вода“ е Боян Папазов по мотиви от романа „Лош ден“ на Генчо Стоев, оператор – Пламен Вагенщайн, художник – Боянка Ахрянова, музика –  Кирил Цибулка.

Участват актьорите: Иван Григоров, Кирил Кавадарков, Филип Трифонов, Велко Кънев, Мариана Димитрова, Меглена Попова, Иван Йорданов

„Филмът „Силна вода“ е жестока метафора на социалистическия популизъм – време на гръмки и същевременно празни обещания.  Своеобразното безвремие, което се лее от филма прави точна дисекция на обществото и човешките слабости. “Силно” предложение за „24 през 2024“, коментира председателят на Филмаутор, режисьорът Станислав Тодоров-Роги.

Силна вода“ на Иван Терзиев, е един уникален филм в българското кино, малко неглижиран, не е от онези парадни филми. Зрителите ще видят една друга гледна точка, трагикомична и гротескова, специфичен авторски прочит за тогавашната социалистическа действителност. Този филм много се родее с чешките филми от 5-6 години по-рано, на Иржи Менцел, Милош Форман и други, които са довели и до Пражката пролет през 1968 г.

4 години по-късно Иван Терзиев снима сериала „Селцето“, един от най-добрите български сериали, но той така и не излиза на екран. На Иван Терзиев му е забранено да снима повече филми и той излиза от голямото кино“, доц. д-р Иван Иванов, кино специалист и преподавател по „Кинознание“ в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов“.

СЮЖЕТ НА “СИЛНА ВОДА”

В околностите на крайдунавски град сондьорска бригада търси вода – силна, чиста и ледена, такава, каквато иска кметът Гачевски. Но четиримата членове на бригадата – Миро, Чико, Флори и Димето – знаят, че вода няма и се отдават на безделието – играят карти, ловят риба. Младият инженер на обекта е изгонен от кмета, защото е заявил, че търсенето е безполезно. Когато Гачевски идва на сондата, Чико признава, че не работят. Приятелите му се ядосват и искат от него да поправи грешката си. Чико прекарва следобеда при Петра – жената на Миро, която му е любовница. Тя го моли да отиде при кмета и да обясни, че се е пошегувал – в противен случай Миро ще го изгони от бригадата и двамата няма да могат да се срещат повече. Вечерта в ресторанта Миро и Флори го убеждават да стори същото. На другия ден Гачевски отново идва на обекта. Чико го заблуждава, че работят,но не успява да му обясни защо останалите не са на сондата.Чико отива на вилата на Миро,който копае кладенец на двора. Ядосан от новия му гаф, бригадирът го изпраща да доведе Флори и Димето. Те са на реката с Мичона, която и двамата харесват. Нейните симпатии, обаче, са насочени към Димето. Чико набива Флори, който се е опитал да насили Мичона на острова. Петра ги извиква от брега. Миро е затиснат в кладенеца. Чико се спуска в изкопа и спасява бригадира. По късно Петра не намира сили да последва Чико и да напусне оеснафялия си съпруг. В кръчмата край реката Чико пише писмо до Държавния съвет за случая с водата. Той го предава на Гачевски, когото заварва да полива градината си, въпреки, че в града е въведен строг режим на ползване на водата. Кметът прочита изложението, насочено срещу него. След кратко колебание го пуска в пощенската кутия. Чико отива на брега на голямата река. Сяда при Мичона и Димето, които гледат залеза.

Филмът „Силна вода“ е отличен с наградата на кинокритиката в лицето на режисьора Иван Терзиев на 14 ФБИФ Варна’76; с наградата за мъжка роля на Иван Григоров на 14 ФБИФ Варна’76 и със специалната награда на журито на МКФ Локарно’76, Швейцария.

ФЕСТИВАЛЪТ “24 през 2024“

През 2023 г. по повод 30-годишнината от учредяване на сдружението за управление на колективни авторски права „Филмаутор“ бяха показани 30 български класически филма от техния оригинален носител кинолента. 

Прожекциите бяха съпътствани със срещи  на публиката  с авторите и представители на творческите екипи. 30 автора бяха отличени с почетната статуетка на Филмаутор.

От април тази година прожекциите на емблематични български заглавия се завърнаха под надслов “24 през 2024”. 

Фестивалът отново се провежда в кино Одеон всеки петък от 18.00ч.  Селекцията от филми включва класически български образци от отделните жанрове: драма, романтика, комедия, исторически и детски филми. 

Сред подбраните заглавия, които ще бъдат представени през есенното издание на „24 през 2024“ са  –  “Оркестър без име”, „От нищо нещо“, “Тютюн”, „Последно лято“, “Крадецът на праскови” и други.

Заедно с всеки филм Филмаутор ще представя и творчеството на съответния режисьор с участието на наши изтъкнати кино специалисти, сред които проф. Божидар Манов и доц. д-р Деян Статулов. 

Програмата до началото на декември можете да проследите ТУК

Кино

Филмът „Крадецът на праскови“ закрива фестивала „24 през 2024“ на Филмаутор

Публикувано

на

От

снимка: Филмаутор

На 13 декември 2024, петък, от 18.00 ч. във филмотечно кино „Одеон“ е закриващата прожекция на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“ по идея на Филмаутор със съдействието на Национален филмов център и Българска национална филмотека. 

Последната киновечер на фестивала се посвещава на режисьора Въло Радев, който е и сценарист на филма „Крадецът на праскови“ по едноименната повест на Емилиян Станев. В петък зрителите ще имат възможност да гледат филма с вход свободен от оригинална черно-бяла кинолента. Премиерата му се състои точно преди 60 години – на 9 ноември 1964 г. 

През май тази година по време на кинофестивала в Кан беше обявено, че българският филмов шедьовър „Крадецът на праскови“ на режисьора Въло Радев ще бъде реставриран в 4K версия в рамките на 2024 г. Филмът е един от двата проекта, които получиха споделен финансов грант от 60 000 евро в рамките на инициативата „A Season of Classic Films“, организирана от Асоциацията на европейските синематеки (ACE). Реставрацията се реализира съвместно от Българската национална филмотека и филмовите архиви на Сърбия и Черна гора.

снимка: Филмаутор

Оператор на филма „Крадецът на праскови“ е Тодор Стоянов, художник – Неделчо Нанев, музика – Симеон Пиронков. Ролите изпълняват актьорите: Раде Маркович, Невена Коканова, Михаил Михайлов, Наум Шопов, Васил Вачев, Георги Г. Георгиенв, Иван Братанов, Иван Манев, Теодор Юруков, Никола Дадов, Ради Вълов.

Краят на Първата световна война приближава. По улиците на Велико Търново бродят дрипави войници военнопленници. Комендантът на града, педантичен офицер, държи своята съпруга Лиза зад дебелите стени на старинна къща сред дръвчета праскови, чието отглеждаве е любимо занимание на полковника. Един ден самотата на Лиза е нарушена. Тя открива в овощната градина сърбина Иво Обренович. Гладът го е довел до бягство от близкия пленнически лагер. Той бере плодове. У младата жена се събужда състрадание, което скоро преминава в истинска голяма любов. В лагера Иво води шеговити разговори с френския пленник Дьо Гревил и очаква с нетърпение срещите с Лиза. И двамата разбират, че в хаоса от мъка и безумие любовта им е абсурдна, но това ги привлича още повече един към друг. Чувствата към Иво напълно променят Лиза, тя започва да гледа с други очи на света. Съпругът долавя промяната у нея. В града започват бунтове и комендантът нарежда лагерът да бъде преместен в друго селище, а на ординареца си да стреля без предупреждение по всеки, който приближи до дома им. Иво избягва от колоната, за да се сбогува с Лиза, но загива от изстрела на ординареца.

Награди

„Крадецът на праскови“ е отличен със специалната награда на журито в лицето на режисьора Въло Радев и оператора Тодор Стоянов на 4 ФБФ Варна’64; с наградата за женска роля на Невена Коканова за ролята на Лиза на 4 ФБФ Варна’64; с наградата за мъжка роля на Раде Маркович за ролята на Иво на 4 ФБФ Варна’64. Наградата на гр. Варна се дава на актьора Михаил Михайлов за ролята на Полковника на 4 ФБФ Варна’64; наградата на ГК на ДКМС гр. Варна се дава на актьора Георги Г. Георгиев, студент от ВИТИЗ, за ролята на подпоручик Варенов на 4 ФБФ Варна’64.

снимка: Филмаутор
Прочети още

Кино

Отбелязваме 50 години от премиерата на филма „Последно лято“ 

Безплатна прожекция в Одеон

Публикувано

на

От

снимка: PR

На 6 декември от 18.00 ч. във филмотечно кино Одеон ще се излъчи филмът „Последно лято“ като част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“ по идея на Филмаутор. Вечерта се посвещава на Христо Христов, режисьор и художник на филма. Премиерата на „Последно лято“ на 10 май 1974 г. 

Сценарист е Йордан Радичков, по новелата му „Последно лято“, оператор – Цветан
Чобански, музика – Красимир Кюркчийски.

Ролите изпълняват акторите – Григор Вачков, Димитър Икономов, Богдан Спасов, Веско Зехирев,Лили Методиева, Даниела Данаилова, Любен Бояджиев, Юли Тошев, Петър Горанов, Димитър Миланов.

снимка: PR

Жителите на едно село напускат родните си места. На това място ще се строи голям язовир, която ще залее околността. Само Иван Ефрейторов е непреклонен. Той решава да остане. Минават години. Водата е заляла селото. На брега на езерото самотно стърчи къщата на Ефрейторов. Той живее в нея заедно със слепия си баща и четиринадесетгодишния си син Динко. Един ден Иван и Динко отиват в близкия град и посещават дома на вуйчото. Животът в града е чужд на Ефрейторов, но за Динко всичко е интересно и непознато: пазарът, изложбата на космическа техника, автомобилното рали… Скоро двамата се връщат. Иван отива с коня си на острова сред езерото да коси трева. С пушката си убива птица. Изстрелът събужда спомени. Като войник той е участвал в преследването на партизанин, застрелян от войниците… Динко е с дядо си, който му разказва преживелиците си от Първата световна война. Двамата изтеглят от водата стар чин и момчето, което не ходи на училище, си устройва въображаем урок по география. В дома на Ефрейторови идва вуйчото. Той увещава Иван да разреши Динко да учи в града. Докато двамата спорят момчето побягва. По това време дядото е намушкан от кравата и умира. Объркан от случилото се, вуйчото посреща Ефрейторов с ловджийската пушка и се опитва да го застреля, но не успява и избягва.

снимка: PR

Конят се връща без Динко. Останал сам с мъката си, Ефрейторов намира на брега хвърчилото на момчето.  Легнал върху сала, той се носи по водната шир.

Филмът е удостоен с наградата за най-добър режисьор на Христо Христов на 7 МКФ Атланта’74, САЩ. Получава награда „Златен медал“ за мъжка роля на Григор Вачков на МКФ Сан Ремо’74, Италия. „Последно лято“ е отличен е със специалната награда на журито на МКФ Тулон’75, Франция и има сертификат за класиране на филма между най-
добрите филми МКФ Лос Анжелис’75

Фестивалът „24 през 2024“ е по идея на Филмаутор със съдействието на Национален филмов център и Българска национална филмотека. Всички прожекции са с вход свободен  за зрителите.

Последната закриваща прожекция​ на фестивала е ​с филма „Крадецът на праскови“ на 13 декември 2024 г. Вижте повече ​на https://www.filmautor.org/24 и във фейсбук страницата Класическо българско кино.

Заедно с всеки филм Филмаутор представя и творчеството на съответния режисьор с участието на български изтъкнати кино специалисти, сред които проф. д-р Божидар Манов и доц. д-р Деян Статулов. 

Прочети още

Кино

„Анора“ разбива сърца от утре в кината

Публикувано

на

От

снимка: PR

С кого да прекараме тази петък вечер, ако не с „Анора“? Време е за щура любовна авантюра с отличения със „Златна палма“ филм от утре, 6 декември, само в кината. Стилната, вълнуваща, изключително забавна и емоционално истинска продукция е необичаен прочит на историята за Пепеляшка, какъвто само Шон Бейкър (Мандаринки, Проектът „Флорида“, Червената ракета) може да ни предложи. Приготвяме се за едно истински необуздано и наелектризиращо преживяване, което бяга от всички клишета и ще покори сърцата ни със своя хумор, суров сюжет и дълбочина.

снимка: PR

Филмътпроследява дивата одисея на еротичната танцьорка Анора (Майки Мадисън), чийто свят е разтърсен от срещата ѝ с Ваня – буен, разточителен син на руски олигарх, с когото се влюбват и импулсивно решават да се оженят. Когато обаче новината за техния брак достига до майката и бащата на Ваня, Анора се оказва под прицела на опасното руско семейство, което по никакъв начин няма да позволи тя да остане омъжена за техния син, който междувременно изчезва на поредния си разгул… 

В ново видео зад кадър се запознаваме отблизо с пътя, който извървява Майки Мадисън, за да се превъплъти в своята героиня Ани. Позната от съвместната си работата с Брад Пит в Имало едно време… в Холивуд, талантливата млада актриса се откроява с поразителен творчески размах и несравнима отдаденост, а критиката я описва като абсолютно хипнотизираща. 

Режисьор и сценарист на „Анора“е Шон Бейкър (Мандаринки, Проектът „Флорида“, Червената ракета). Продуценти са Алекс Коко, Саманта Куан и Шон Бейкър, а в ролите са Майки Мадисън, Марк Ейделщейн, Юри Борисов, Карън Карагулиан, Ваче Товмасиан и др.

„Анора“ е истинската сензация от утре, 6 декември, само в кината.

Прочети още
Новата музикапреди 4 дни

IVE и Chaz с нов съвместен музикален проект – „Синьото в очите ти“

Новата музикапреди 4 дни

Doctor MAX – с чисто нова авторска песен “Само теб“

Новата музикапреди 1 седмица

Георги Добрев ни отвежда в света на магичното с „Откровение“

Новата музикапреди 3 седмици

Дения Пенчева представя „Сън“ в края на полюсна година, в която се ожени и разведе

Новата музикапреди 3 седмици

Електронният гуру The Editor и виртуозният пианист Виктор Вичев в смел музикален проект

Новата музикапреди 3 седмици

Вирджиния Събева-GINI със силна кауза в „Тихият глас“

Новата музикапреди 3 седмици

KristinSax блести с уникален поръчков саксофон в новия си сингъл „Магия“

Новата музикапреди 3 седмици

„ДОПАМИН“: Новият хит на Дарина Маркова

Новата музикапреди 4 седмици

Евгени Генчев преживява личен катарзис и шокира с новото си лице

Новата музикапреди 1 месец

Елина Дашина ни завладява с новия си сингъл „Do not let it go“

Популярни