Connect with us

Новини

Още един българин в предварителната селекция за „Грами“

Публикувано

на

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите „Грами“. 

„България дава много за музиката. Ненапразно се смятаме за страната на Орфей“

Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента „Тишина“, първоначално изпълнена от Васил Найденов. Той е работил и с други знаменити имена на българската поп сцена като Лили Иванова, „Трамвай №5“ и група „Стил“. В биографията му се отличават образованието му като инженер, както и плувните му рекорди на 200 метра бътерфлай. В началото на 90-те Ковачев заминава за САЩ. Сега живее в Орландо, щата Флорида.

Върху музиката влияят различни емоции, а човекът, който я създава, като че ли няма особен контрол над процеса по създаването ѝ, сподели композиторът за БНР. 

На шест години Димитър Ковачев започва обучението си по цигулка. Впоследствие се отдава на спорт и инженерство, но в крайна сметка се връща към музиката. За него България е място, допринесло за множество таланти:

Много от нашите класически певци и изпълнители са по света и са оставили своя отпечатък, на своето творчество. Не бих казал същото за поп музика, дори и за джаз. Някак си поп музиката и джазът имат друг отпечатък и той е по-национален, а ние сме сравнително малка страна и 8 милиона души или 6, както са в момента, не могат да повлияят толкова много върху музиката отвъд. Докато класическата музика – тя е поначало за всички, не се изменя от последните 150-200 години и хора, които се занимават с това, независимо от това какъв език говорят, когато свириш Бетовен или когато пееш опера от Вагнер, те са разпознати по целия свят. Така че България дава много за музикатаНенапразно се смятаме за страната на Орфей.“

С класическия си тренинг от България и новата перспектива от живота в Америка Ковачев създава десет албума, като единият от тях е излезлият тази година Classical Impressions – албум на базата на съвременен аранжимент на две пиеси – на Дебюси и на Бетовен. Изпълнение от Classical Impressions e включено в списъка с творби, които са допуснати за разглеждане в състезанието за „Грами“ за най-добър аранжимент, инструментал или акапела. Допуснатото за участие изпълнение е Clair De Lune – „Лунна светлина“.

Навлизането на територията на „Грами“ наградите е важно постижение, отчита той.

Това е момент, в който човек може да преглътне собствената си гордост, защото попадаш между 1000, а в някои категории и няколко хиляди души, които също искат да бъдат посочени, чути от света и номинирани, изтъква Димитър Ковачев.

„Така че самият факт и участието в първоначалния процес – under consideration, е хубаво постижение и документ, че ти до голяма степен владееш изкуството“, посочва творецът.

Дали композицията ще попадне сред номинираните, ще стане ясно през ноември.

В Щатите Димитър Ковачев e познат с артистичния си псевдоним Димитри Кей. Спира се на това име след като не намира начин да изпише „ъ“ с наличните там букви. След преместването му зад Океана, той продължава музикалната си кариера, като освен осъвременени класики, създава музика в областта на съвременния джаз, прибавяйки  разнообразни елементи. Ковачев осъществява контакти със знакови имена, сред които Клайв Дейвис, и създава седмично радиошоу – Lite Lounge, което се излъчва по над 20 станции по целия свят и в стрийминг платформи. 

Димитър Ковачев разказва за попадането си в САЩ и професионалното си ориентиране в новия живот:

„Просто трябва да намериш собственото си авеню. Аз може би след известно време го намерих и в следващия момент за мен започна приложението на това, което знам в музиката. Но установих, че след като са минали 10 години, аз живея в една друга среда, която е пропита от музикалния фактор на друг континент и по друг начин. Ненапразно дори групи от Англия, които идват, те са повлияни от блуса, от кънтри музиката и по някакъв начин прихващат нещо от тях, но го доразвиват. И ненапразно най-големите им музиканти, английски, идват и в края на краищата започват да живеят в Съединените щати по простата причина, че тук пазарът е огромен и на музиката се отдава голямо значение като на продукт. Защото когато един певец тръгне в Англия и обиколи два-три големи града, Англия някак си свършва за него. Тук са 52 щата. Само докато ги обиколиш, дори по един или два града, може да ти отнеме година. Затова тук музиката е един огромен корпоративен бизнес. Това хубаво ли е или не е хубаво за музиканта е вече въпрос на един допълнителен разговор.“

източник: BNR/Автор: Младен Петков

Новини

Кънтри групата „Lilly of the West“ с нов албум за Коледа

Коледа като никоя друга: Кънтри албумът на „Lilly of the West“ „влиза“ в дома ни за празниците. Албумът „Christmas with Lilly of the West“ задава стилен коледен ритъм и излиза със специална книжка с ноти.

Публикувано

на

От

снимка : PR

Тази Коледа ще е различна. Очакваните празници пристигат с нестандартен подарък: музикален албум с най-уютните коледни песни, но представени в кънтри ритъм. Идеята за „Christmas with Lilly of the West“ е на очарователната Лили Друмева, която споделя, че след 12 албума с групата й „Lilly of the West“ в стил кънтри, суинг или блус, сега е време и за първа коледна селекция. 

Празничният репертоар включва обичани евър грийни като:„Joy to the World“, „White Christmas“, „Winter Wonderland“, „Silver Bells“, „Jingle Bells“, „Rockin’ around the Christmas Tree“ и други, поднесени с нови аранжименти, в уникалния кънтри почерк на групата. 

Специално за меломаните „Christmas with Lilly of the West“ предлага немски и френски в класики като: „Minuit, chretiens“ на Adolfe Adam и „Stille Nacht“ на Franz Xaver Gruber, госпъл химна „Go Tell it on the Mountain“, както и емблематичната песен на канадския композитор Леонард Коен „Hallelujah“.

Записите се осъществяват от Станислав Донев (Студио „Ретро“) и Стамен Янев (микс и мастеринг), със специалното участие на гост-музиканти от чужбина, които всъщност реализират всичко…през лятото. 


„За да имаме празничен албум през декември, трябваше да го запишем през юли- споделя Лили Друмева- Така ми се наложи да пея коледни песни, при 37 градуса в студиото, по плажно облекло, но за да има коледен дух и да се усети празничното настроение, си бяхме сложили все пак една елхичка с бял сняг.“ 

Резултатът е  музикално великолепие събрано в стилния албум „Christmas with Lilly of the West“ , който излиза с уникален бонус към него: красива  книжка с нотираните песни от коледната кънтри колекция. „Така всеки музикант може да изсвири, а всеки певец – да изпее коледните творби, в нашия аранжимент- споделя Лили Друмева-Защото Коледа преди всичко е това: споделяне на най-великите житейски чудеса, а изкуството е едно от тях.“ 

Прочети още

Новини

Първият в българската музикална история проект с легендарните JOEF Gipsy Kings Family вече е факт

Публикувано

на

От

снимки: PR

FUEGO DEL AMOR е песента, която популярните JOEF Gipsy Kings Family изпълняват всъвместен проект със Сандра Александрова. Наричат ги „кралете на фламенкото“ и „майсторите на забавлението“, а те допълват, че с гордост творят и създават музика като част от легендарната джипси фамилия.  

Известните французи решават да работят с  красивата българка, зашеметени от нейния глас. Срещат се на голямо събитие в Ница, където Сандра и творческата й половинка и продуцент Артур Надосян са централни гости в програмата. Там участват и JOEF Gipsy Kings Family и това случайно запознанство прераства в музикално партньорство. Месеци по-късно Съюзът на арменците в Европа, чийто почетен член е Артур Надосян, кани прословутите джипси французи, за да са международните звезди в благотворително събитие. Впоследствие идва идеята и за обща песен.

Мотор на проекта е Артур, който продуцира логистично и творчески целия процес по създаването на FUEGO DEL AMOR. Първоначалният варианте замислен изцяло на испански-езикът, на който пеят JOEF Gipsy Kings Family, но Артур и Сандра настояват да има и текст на български. Така се създава първият за България двуезичен фламенкодует, в уникалния стил на фамилията Джипси Кингс. „Ние не само държахме да има наш текст в песента, но имаме амбициите  JOEF Gipsy Kings Family също да запеят на български, а защо и да не включат в репертоара си някои от големите наши шлагери.“-споделя българският тандем.

За Артур, който твори без стилови и  географски граници, няма да е трудно да предложи песен на джипси фамилията.  Надосян създава хитове за големи изпълнители като Лили Иванова, Орлин Горанов, Йорданка Христова, Силвия Кацарова и много други, а през лятото песента, която композира за Симеон Славев спечели първа награда в „Бургас и морето“. В същото време талантът му е признат от песни на сръбския идол Драган Коич Кеба или модерната арменска поп звезда Лилит Ованисян. Сега Fuego del Amor  влиза и в международния репертоар на JOEF Gipsy Kings Family.

„Българските почитатели вече може да видят и чуят песента във всички музикални платформи, но с риск да издам тайна ще кажа, че следващата година с моите продуценти планираме съвместни концерти, на които освен Fuego del Amor ще има още общи музикални изненади. Над тях работим в момента.“- споделя Сандра.

Повече за Сандра Александрова:

Безспорният талант на Сандра е известен не само на феновете й от  „Гласът на България“ или на гостите от vip участията им с Артур, но и на публиката, която обича джаз, етно, соул, рок или дори класическа музика, защото Сандра умее да пее всичко. „Тя е с изключително рядко срещани вокални възможности-допълва продуцентът Артур Надосян- Сандра има не само широк диапазон на гласа, но и притежава способността да пее на различни езици, все едно са родни. Дори ни се е случвало в Армения да я помислят за арменка, а в Гърция директно я заговарят на гръцки.“

Големите Богдана Карадочева и Стефан Димитров се впечатляват от способностите на изпълнителката и й „подаряват“ една от емблематичните си песни „Обикновено и просто“. Сандра я изпълнява на мащабните им концерти в Зала 1 на НДК и Античен театър- Пловдив. На събитието песните звучат в актуални аранжименти, създадени от Артур. Това ползотворно музикалното партньорство ще доведе съвсем скоро и до бутиков албум с песни на уникалния български композитор Стефан Димитров, аранжирани от Артур и изпълнени от Сандра и Стефан Димитров.

Талантът на Сандра не остава скрит и за популярния композитор, удостоен със званието почетен артист на Армения, Ара Геворкян. След като легендата Шарл Азнавур (също с арменски корени) завършва земния си път, Ара създава проект, посветен на великия певец. Песента има вариант на френски, английски, арабски и…български език, който се изпълнява точно от Сандра Александрова.

Прочети още

Любопитно

Васил Димитров с „Златен век“ за принос към българската култура

Публикувано

на

От

снимки: Петър Петров

Министърът на културата Найден Тодоров връчи традиционните награди на Министерството на културата, които се присъждат по случай 1 ноември, Деня на народните будители.

На официална церемония в галерия „Средец“, „Златен век“ – звезда и Грамота за значим принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност и по повод 1 ноември, Ден на народните будители, получии Васил Димитров.  Васил Димитров е диригент, общественик и един от доайените на българското частно радио, основател на наградите за принос към изкуството „Златно перо“ и съучредител на националните награди за музика и танц „Кристална Лира„.

Министър Тодоров връчи персонално призът на Васил  Димитров за активната му професионална и обществена дейност, мениджърската му работа като създател на единственото ефирно радио за класическа музика у нас, продуцентската му дейност, свързана с реализацията на значими концертни събития, за приноса му в популяризирането на българската култура и изкуство.

През 1994г Васил Димитров създава първото ефирно радио за класическа музика в България –„Класик ФМ“-първоначално в партньорство с радио „Свободна Европа“, а от 2006г.   със СУ „Климент Охридски“. Днес програмата се нарича „Алма Матер КласикА“. Под ръководството на Васил Димитров в последствие се създават радиостанциите: Jazz FM, Z-ROCK, N-JOY, Melody. Към днешна дата Васил Димитров е оперативен директор на „Фреш радио груп“, включваща радиата Fresh!, FM+, Melody, Z-Rock и Алма Матер КласикА (в партньорство със СУ „Климент Охридски“).

Като част от мисията си да налага стойностна музикална култура, Васил Димитров  създава концертната агенция „Кантус Фирмус„- организатор на „Европейски музикален фестивал“ и множество класически и джаз концерти. През 2002г. създава   оркестъра на „Кантус Фирмус“,  съставен от млади музикални таланти, който се превръща в един от водещите в страната и  по покана на който в България идват велики музиканти като: Найджъл Кенеди, Пинкас Цукерман, Джошуа Бел, Гил Шахам, Мидори Гото, Ал Жиро, Джордж Бенсън, Мишел Льогран.
През 2021г. с екипа на „Кантус Фирмус“ Васил Димитров създава „Национален конкурс за млади инструменталисти Кантус Фирмус“,който се радва на голяма популярност сред израстващите музиканти.

Васил Димитров е създател и на изключително популярния цикъл „Концертмайсторите„- „върнал“ за публиката световноизвестни български музиканти, концертиращи в чужбина. От 2002 г. в продължение на над 10 години, в препълнени зали, за „Концертмайсторите“ у  нас бяха:  Веско Ешкенази, Мила Георгиева, Светлин Русев, Васко Василиев и много други от артистите, които прославят българския талант по целия свят.

снимки: Петър Петров

Носителят на „Златен век“ Васил Димитров и екипът на „Фреш радио груп“ ще отбележат „30 години ефирно радио за класическа музика в България“ с голям концерт в зала „България“ , на 07 декември 2024г.  

Събитието е част от програмата на 24-тия „Европейски музикален фестивал“, с подкрепата наМинистерство на културата и Столичната община. На сцената ще излязат Людмил Ангелов (пиано), Марио Хосен (цигулка), Георги Черкин (пиано), Атанас Кръстев (виолончело) и Гергана Николаева (мецосопран), а домакин на събитието ще бъде Оркестър „Кантус Фирмус“ с диригент Григор Паликаров. Специално участие ще вземе и младият цигулар Антон Георгиев от НМУ „Любомир Пипков“. Тържествената концертна вечер ще представи на публиката палитра от емоции и музикални образи от Моцарт, Бизе, Шопен, Паганини, Шуман, Чайковски или Равел.  

Прочети още
Новата музикапреди 4 дни

IVE и Chaz с нов съвместен музикален проект – „Синьото в очите ти“

Новата музикапреди 4 дни

Doctor MAX – с чисто нова авторска песен “Само теб“

Новата музикапреди 1 седмица

Георги Добрев ни отвежда в света на магичното с „Откровение“

Новата музикапреди 3 седмици

Дения Пенчева представя „Сън“ в края на полюсна година, в която се ожени и разведе

Новата музикапреди 3 седмици

Електронният гуру The Editor и виртуозният пианист Виктор Вичев в смел музикален проект

Новата музикапреди 3 седмици

Вирджиния Събева-GINI със силна кауза в „Тихият глас“

Новата музикапреди 3 седмици

KristinSax блести с уникален поръчков саксофон в новия си сингъл „Магия“

Новата музикапреди 3 седмици

„ДОПАМИН“: Новият хит на Дарина Маркова

Новата музикапреди 4 седмици

Евгени Генчев преживява личен катарзис и шокира с новото си лице

Новата музикапреди 1 месец

Елина Дашина ни завладява с новия си сингъл „Do not let it go“

Популярни