Театър
„Обществен враг“ пиесата, която може да те провокира
Малък Градски Театър „Зад канала“ кани всички любители на театралното изкуство на най-новата си постановка „Обществен враг“.
Пиесата на един от най – големите европейски драматурзи Хенрик Ибсен, поставена от млад режисьор със съвременен прочит Крис Шарков, със страхотната трупа на Малък Градски Театър „Зад канала“ – Мак Маринов, Леонид Йовчев, Малин Кръстев, Стоян Младенов, Мартина Тодорова, Богдан Бухалов, Александър Карасански.
Мислите ли, че това не са достатъчни причини, за да гледате новата премиера на “Обществен враг”?
Премиера на 26 и 27 септември от 19:00 часа
Малък Градски Театър „Зад канала“
Театър
Моноспектакълът „Виктория“ се играе днес във Враца с вход свободен
Моноспектакъл „Виктория“ с участието на актрисата Деница Даринова под режисурата на Йордан Славейков гостува днес, 3 декември, на публиката в град Враца. Пиесата ще бъде показана от 17.30 часа в библиотеката на НЧ „Развитие 1869“. Представлението е с вход свободен и е Коледен подарък на ръководството на читалилището към читателите и жителите на града.
Драматургията и режисурата са дело на Йордан Славейков, който е роден във Враца. Сценография и костюми – Юлияна Войков, плакат – Гео Карл Павлов.
Спектакълът „Виктория“ е номиниран за “Икар” 2023 в категория “съвременен драматургичен текст” и за “Аскеер” 2023 в категория “моноспектакъл”. Осъществява се с подкрепата на Министерство на културата и “Elly Media and Advertising”.
На 16.12.2024 г. (понеделник) в София в „I am Studio“ ще се изиграе последното за годината представление.
Голямата тема във ‚Виктория“ е за любовта, а по-конкретно отношенията между майка и дъщеря, в които е изчезнала тъкмо любовта, а също и забранената любов – Виктория се влюбва в бежанец от Афганистан, но го убиват. Монодрамата разкрива и нравите, и морала в малките градчета. “Виктория” е ода за любовта, която не признава религии, светове, граници и носи със себе си светлина, дори когато наоколо цари мрак. “Виктория” е и пиеса за всички съдбоносни избори, които правим, за самотата, която тези избори носят със себе си, за страха и предателството.
Пиесата е написана от Йордан Славейков по време на пандемията и се появява първоначално като дигитален проект в youtube. Девет професионални актриси от девет различни държави – Северна Македония, Беларус, Грузия, Русия, Латвия, Украйна, Швейцария, България Великобритания, заснемат с видеокамери монолози от пиесата на девет езика.
В момента моноспектакълът се играе в България и в Република Северна Македония, малко преди да започне войната в Украйна беше сложено началото на репетициите в Ровно, които са съжаление бяхапреустановени.
Събития
Режисьорът Йордан Славейков поставя пиесата “Прашка“
На 7 декември (събота) от 19:30 ч. в I am Studio ще се състои софийската премиера на пиесата „Прашка“ на руския драматург Николай Коляда. Текстът е написан преди 35 години. Пиесата е една от най-интимните и болезнени творби на Коляда. Режисьорът Йордан Славейков получава през 2018 г. неговото съгласие да преведе текста и да го постави. През годините прави опити в различни театри, но едва сега успява.
„Прашка“ е продукция на фондация „Арт Офис“, реализирана с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Създаване’24“ и Министерство на културата.
Участват актьорите Йордан Върбанов, Преслав Търпанов, за когото това е първа професионална изява, и Августина-Калина Петкова, която е и автор на текста на песента. Преводът и режисурата са на Йордан Славейков, музиката на Христо Намлиев, сценография и мултимедията са създадени от Теодор Киряков.
„Прашка“ е пиеса за любовта – за първата и за последната, за голямата и забранената, за единствената и за невъзможната, несбъдната любов. Пиеса за страха от самия себе си, за изборите, които правим и за които плащаме висока цена; за срама, който може да превърне любовта в омраза.
Николай Коляда създава „Прашка“ в края на 80-те години. Авторът представя пиесата за първи път на национален драматургичен конкурс, където текстът е посрещнат с остри критики. Години наред никой театър не иска да я постави. Едва след успешна постановка в САЩ, водещи руски театри също я включват в репертоара си.
В България пиесата е поставена за първи път в края на деветдесетте години на миналия век в драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна.
Йордан Славейков за “Прашка“
„Много рядко се случва в “чекмеджето на режисьора” почти двайсет години да отлежава непоставена пиеса, да минават сезони, да се появяват и да си отиват теми, а нещо във въпросната пиеса да не му дава мира. Искам да поставя тази пиеса от момента, в който я прочетох като студент, дори я преведох “за всеки случай”. Случаят дойде. Донесе със себе си още и още въпроси. Продължавам да търся отговорите.“
„Една от големите мисии на театъра, според мен, освен да поставя въпроси, които не си задаваме на глас, е да дава и утеха. Това е пиеса за любовта, за цената, която плащаме, когато от страх се разминем с нея. Много отдавна вярвам, че е посилно любовта да победи смъртта, да я надживее. И много отдавна аз живея така, това е моето верую.“
„Прашка“ е представление-разговор, спектакълът търси отговори на въпроси, които често не задаваме на глас. Приканва публиката да се вгледа в себе си и в другия, за да търси разбиране, а не осъждане.
Николай Коляда е явление не само в руската драматургия, но и в световния театър
Роден е в Казахстан, основава собствен частен театър в Екатеринбург, класиран от Forbеs на пето място сред най-добрите руски театри. Той е актьор, режисьор, писател, преподавател и сценарист. Написал е над 120 пиеси.
Коляда е сред съвременните руски драматурзи, който се отличава с изключителна чувствителност към житието на малкия, забравения, изпадналия от обществото човек. Пиесите му реабилитират този човек, намират светлина, там, където друг би видял само мрак.
Николай Коляда е поставил много от своите пиеси. Попитан от режисьора Йордан Славейков коя своя пиеса не би поставил, той отговаря: „Прашка“. Твърде е болезнено. Страхувам се, че ще умра докато репетирам.“
В последно време срещу актьор от театъра на Коляда се води дело заради “изказване на мнение, различно от официалната държавна политика”, самият той е привикван в съда на всички заседания. Коляда е “посъветван” да прекрати активността си в социалните мрежи, да не дава интервюта, а театърът е обект на проверки и ревизии.
Театър
Отвъд границите: Когато историята ни разделя, а изкуството ни събира
Представлението „РАЗГОВОР БЕЗКРАЕН. Проектът: Македония“ се завръща в театралния афиш на 15 ноември, 9 и 18 декември сцена „Дерида“ ще приеме „РАЗГОВОР БЕЗКРАЕН. Проектът: Македония“. В него артисти от България и Република Северна Македония се обединяват в общ театрален проект. Представлението е вдъхновено от актуалната обществена и политическа обстановка между България и Република Северна Македония. Иван Тодоров и Игор Дамянов от Северна Македония застават заедно, един до друг на сцената за да потърсят, чрез изкуството общ език. Премиерата на представлението се състоя на 16 юли от 19 ч. в зала 2 на „Топлоцентрала“.
Публичният дебат по темата за българи-македонските взаимоотношения от едната и от другата страна на границата е винаги емоционален и често засягащ чувствителни места, които провокират нестихващи спорове. Как всичко това се отразява на обикновеното ни общуване, на приятелствата, работните контакти, творческите колаборации, изобщо взаимоотношенията ни като хора и съседи? Това са само част от, на пръв поглед простите въпроси, които екипът на спектакъла си поставят и се опитват да дебатират и с публиката. Те обаче предизвикват най-неочаквани реакции.
С похватите на импровизационния и игровия театър, вербатим техники и клоунадата артистите, заедно с режисьора Тони Карабашев, се впускат в едно предизвикателно изследване на техните собствени преживявания, на събития от двете страни на границата, на медийни коментари, политически реакции и рефлексиите на хората върху всичко това.
Билети на касата на Сцена „Дерида“ и онлайн тук
Режисьор: Тони Карабашев
Сценография и костюми: Елица Георгиева
Мултимедия: Яна Василева
Композитор и музикална среда: Добромир Кисьов
Участват: Иван Тодоров и Игор Дамянов
По идея на Анастасия Събева
Продукция на Фондация „Арт Офис” в партньорство с РЦСИ „Топлоцентрала” и ХаХаХа Импро театър
Проектът е финансиран от Министерство на културата, Столична Община чрез Столична програма „Култура“ 2023, и се осъществява със съдействието на Културно-информационния център на Република България в Скопие
-
Новинипреди 3 месеца
Игралният филм „Русалки” предизвика огромен интерес сред зрителите
-
Новинипреди 3 месеца
Филмът „Русaлки” с рекорден брой зрители в кината
-
Новинипреди 2 месеца
Пъф Деди: От музикална икона до център на скандал
-
Събитияпреди 3 месеца
Дъждът не изплаши феновете на Керана и Космонавтите
-
Интервюпреди 3 месеца
Християна Лоизу за майчинството, сцената и любовта
-
Новинипреди 2 месеца
ТОНИ събира най-големите си хитове в ексклузивния албум „Пробуждане“
-
Новата музикапреди 3 месеца
DANA Vixx – Truth In The Eyes
-
Новата музикапреди 4 месеца
Ignatoff x Nelita x Veselina Todorova – Рада